Ćwiczenia na pamięć dla seniorów
Ćwiczenia poprawiające pamięć dla seniorów są coraz bardziej popularne i zainteresowanie nimi zwiększa się z roku na rok. Ćwiczenia na pamięć dla seniorów podbijają kolejne serca a spowodowane jest to wieloma czynnikami. Po pierwsze ćwiczeniami na pamięć interesują się ci, u których wiek niesie ze sobą problemy pamięciowe. Jest to rzecz normalna, że z wiekiem nasza pamięć płata nam figle. Każdy po 60 – tym roku życia może doświadczać pewnych braków w swojej pamięci. Następnym powodem dla którego interesujemy się ćwiczeniami pamięci dla seniorów są choroby. Najczęstszą i odmienianą na wiele przypadków jest choroba Alzheimera. Z wiekiem nabieramy coraz to większej niepewności co do tego czy choroba Alzheimera nas ominie. Chwytamy wtedy za ćwiczenia pamięciowe by nie stać się kolejną ofiarą tej choroby. Demencja to kolejne zagrożenie, które może powodować, że zaczynamy myśleć o pamięci w perspektywie ćwiczeń pamięciowych. Często także są to wieloletnie zaniedbania pamięciowe. Nie zwracając uwagi przez wiele lat na pamięć możemy wpłynąć na jej złe funkcjonowanie. Patrząc na tak wiele czynników jakie przyciągają do ćwiczeń pamięci dla seniorów możemy tylko zacząć nad pamięcią pracować niezależnie w jakiej kondycji obecnie się znajdujemy.
Z jakimi chorobami powiązane są problemy z pamięcią?
Najczęściej, jak już wspomniałam, problemy pamięciowe kojarzą się z chorobą Alzheimera. Jednak nie jest to jedyny powód złej pamięci. Choroby jakie mogą mieć wpływ na naszą pamięć są wielorakie i nie zawsze połączone z demencją. Przyjrzyjmy się im zatem.
Pierwszą z chorób jakie może mieć wpływ na pamięć jest udar. Po przeżytym udarze ciężko jest nam się wysłowić, zaburzona jest grafomotoryka, kojarzenie czy spostrzegawczość. Dlatego tak ważne jest podjęcie pracy właśnie w tych obszarach. Ćwiczenia na lepszą pamięć dla seniorów, Ćwiczenia na pamięć i koncentrację to tylko niektóre propozycję ćwiczeń pamięciowych jakie należy podjąć po udarze mózgu. Ćwiczenia pamięciowe dla seniorów wspomagają: pamięć, koncentrację, zapamiętywanie, spostrzegawczość, pracują na pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Ćwiczenia te to każe odpowiedz na potrzeby seniorów.
Kolejna z chorób mająca duże znaczenie dla naszego zapamiętywania to demencja, tak często mylona z miażdżycą czy Alzheimerem. Demencja charakteryzuje się tym iż uszkadza funkcje mózgu w obrębie hipokampa. A to właśnie hipokamp odpowiedzialny jest za gromadzenie i transportowanie nowych informacji z pamięci krótkoterminowej do pamięci długoterminowej. Stąd uszkodzenie hipokampa mają wpływ szczególnie na nasze zapamiętywanie w obszarze pamięci krótkoterminowej. Dlatego to właśnie nad nią będziemy pracować mając problemy z demencją. Tu bardzo pomocne są ćwiczenia dla seniorów takie jak wykreślanka czy sudoku.
Choroba Alzheimera to kolejny z powodów pogarszającej się pamięci, głównie tej krótkotrwałej. Podczas trwania choroby uszkadzana jest pamięć epizodyczna. Tu także pomocne są Ćwiczenia na lepszą pamięć dla seniorów i inne publikacje z wydawnictwa czas-seniora.pl. Choroba póki co niewyleczalna ale możemy i próbujmy wpłynąć na jej zahamowanie. Dzięki ćwiczeniom pamięciowym możemy spowolnić jej rozwój i przedłużyć bycie w kontakcie z chorym. To właśnie troska o kontakt jest w chorobie Alzheimera tak bardzo ważna. Praca nad emocjami, wyciszeniem, pamięcią to podstawy terapii z osobami chorymi na Alzheimera.
Choroba Parkinsona jest chorobą spowalniającą pamięć i myślenie. Choroba ma także duży wpływ na pogarszającą się grafomotorykę. Praca nad ćwiczeniami dłoni, ruchami, prostymi czynnościami może stać się nie lada wyzwaniem dla chorego. Przy chorobie Parkinsona warto też zatroszczyć się o pamięć i myślenie. Znów pomocne będą takie publikacje jak Sudoku czy Wykreślanki. Ponadto praca grafomotoryczna poprzez kolorowanie. Ćwiczenia pamięciowe osób chorych na Parkinsona powinny skupiać się w obszarach myślenia dlatego zaproponowane wykreślanki sprawdzą się tu doskonale. Także rozwiązywanie Sudoku może znacząco wpłynąć na procesy myślowe.
Do tych wszystkich wymienionych chorób które tak bardzo mają wpływ na pogorszenie naszej pamięci dochodzą kolejne. Ćwiczenia pamięci przydadzą się każdej osobie, u której występują następujące dolegliwości zdrowotne:
- Choroby układu krwionośnego i metabolicznego – to oni mogą mieć dużo problemów pamięciowych gdyż mniejsze może być chociażby dotlenienie mózgu;
- Niedoczynność tarczycy – to przypadłość połączona ze złym funkcjonowaniem naszych hormonów, które w wielu płaszczyznach mogą przynosić nam problemy z pamięcią;
- Cukrzyca to także jedna z chorób wpływająco niedobrze na pamięć;
- Niedobory witamin głównie z grupy B a szczególnie witamina B12 i jej brak może mieć wpływ na złe funkcjonowanie pamięci;
- Alkohol ma również bardzo negatywny wpływ na nasz organizm a szczególnie na pamięć.
Ćwiczenia na pamięć dla seniorów – proste przykłady
Ćwiczenia na pamięć dla seniorów należy wykonywać systematycznie i w codzienności. Wspomnieliśmy już o chorobach i zaburzeniach jakie mogą mieć wpływ na pogarszanie się naszej pamięci. Teraz skupmy się jakie ćwiczenia pamięciowe warto wykonywać w wieku senioralnym by pamięć była coraz sprawniejsza lub też żeby się nie pogarszała. Istnieje dziś wiele placówek organizujących różnego rodzaju zajęcia dla seniorów. Do takich miejsc w których można ćwiczyć swoją pamięć należą: kluby seniora, senior wigor, senior plus, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy domy dziennego pobytu. Te wyżej wymienione instytucje przeznaczone dla seniorów w dużej mierze prowadzą zajęcia z poprawy pamięci dla seniorów. Najczęstszymi zajęciami pamięciowymi są: gry planszowe, gra w szachy, gra w warcaby, rozwiazywanie krzyżówek, łamigłówki, rebusy, Sudoku, nauka wierszy czy piosenek. Popularne też są zajęcia taneczne czy teatralne, które także bardzo wspomagają funkcjonowanie naszej pamięci.
Poza zajęciami grupowymi można i wskazane jest ćwiczyć pamięć w codzienności. Jak ćwiczyć może senior będący w domu i nie należący do żadnego z klubów seniora? Oto kilka przykładów ćwiczeń do wykorzystania w domu dla seniorów:
- Skojarzenia – nie ma nic chyba bardziej prostszego jak gra w skojarzenia. Wystarczy usiąść i pomyśleć o wybranym przedmiocie np. kubek, książka, stół itp. Następnie do tego danego przedmiotu próbujemy znaleźć jak najwięcej skojarzeń kubek – mleko, śniadanie, mama, dom, szafka, zmywarka itp. Możemy w ten prosty sposób ćwiczyć swoją pamięć bez wychodzenia z domu. Co jeszcze ciekawe możemy ćwiczyć pamięć tak długo jak mamy na to ochotę. Do zabawy nie są potrzebne dodatkowe sprzęty, nie są potrzebne nakłady finansowe, natomiast potrzebna jest nasza chęć i systematyczność.
- Ćwiczenie prawej półkuli poprzez używanie więcej lewej ręki. Znów ćwiczenie pamięciowe polegające na używaniu przeciwstawnej ręki przy wykonywaniu różnego rodzaju czynności to świetna alternatywa dla tych, którzy nie uczestniczą w klubach seniora, senior plus czy UTW. Ćwiczenie polega na tym iż w ciągu dnia używamy więcej lewej niż prawej ręki. Zamykając drzwi, myjąc zęby, czesząc włosy, ścierając z blatu itp. Ćwiczenie pamięciowe jakże proste a jak duże efekty dające.
- Ćwiczenia pamięci poznawczej. Ćwiczenia pamięciowe dla seniorów, które posiadają rymowanki, zgadywanki, dopowiadanie przysłów, gdy słowne i cyfrowe. To nie tylko wspaniała zabawa ale doskonały trening i pobudzenie szarych komórek do pracy. Ćwiczenia poprawiające pamięć dla seniorów można robić także oglądając kanał na youtube, na którym znajdziecie wiele ciekawych pomysłów na ćwiczenia poprawiające pamięć.
Najpopularniejsze ćwiczenia pamięci dla seniorów to:
Gry planszowe takie jak chociażby memory czy gry które zmuszają nas do zapamiętania kolejności, kolorów czy figur.
Gry karciane, w których musimy wytężyć naszą pamięć by ograć przeciwnika zabawy.
Kolorowanie, które wspomaga pracę naszej prawej i lewej półkuli, działa na poprawę naszej kreatywności i logicznego myślenia jednocześnie.
Ćwiczenia na lepszą pamięć dla seniorów, które zawierają łamigłówki, ćwiczenia na pamięć wzrokową i spostrzegawczość.
Sudoku, wykreślanki i krzyżówki stosowane w naszej pracy nad pamięcią zamiennie mogą spowodować odmłodzenie naszego mózgu nawet o 10 lat.
Ćwiczenia na pamięć słuchową jak chociażby uczenie się testów piosenek, wierszy, nauka języka obcego na głos, uczenie się rymowanek.
Te wszystkie techniki czy metody pracy nad pamięcią seniorów są niezmierne istotne. Ale czy to wszystko? Czy rzeczywiście wystarczy tylko ćwiczyć pamięć by ta uległa poprawie? Ćwiczenia pamięci dla seniorów są niezmiernie istotne i odgrywają one bardzo dużą rolę. Jednak to nie wszystko. Całe nasze ciało musi być zdrowe by dobrze funkcjonować. To tak jak w dobrze funkcjonującym zegarku. Wszystko musi działać, każda zębatka, każdy mechanizm by zegarek mógł dobrze pokazywać czas. Tak dzieje się z naszą pamięcią, by dobrze funkcjonowała potrzebne jest wiele czynników, w tym także ćwiczenia pamięci dla seniorów.
Co jeszcze jest pomocne w utrzymaniu dobrej pamięci seniorów?
W utrzymaniu dobrej pamięci seniorów bardzo ważne są ćwiczenia na pamięć, o których była już mowa. We wsparciu pamięci osób starszych ważne jest także:
- Odpowiednia dieta na pamięć – bogata w orzechy, kwasy omega 3, witaminę szczególnie B12, spożywanie ryb, warzyw i owoców.
- Aktywność fizyczna to kolejny element dobrej, sprawnej pamięci u seniorów. Wyjście na spacer, nordic walking czy jazda na rowerze to metody które nie wymagają dużych nakładów finansowych a pomagają w coraz lepszej pamięci.
- Dobry sen. Nie tylko odpowiednia ilość snu się liczy dla dobrej pamięci u osób starszych. Ważne jest także by sam sen był wartościowy i dobry jakościowo. Dzięki dobremu wypoczynkowi nasz mózg przetwarza, regeneruje się i jest gotowy do pracy zawsze i wszędzie kiedy go potrzebujemy.
- Kontakty społeczne to ostatni z elementów dobrej pamięci u osób starszych. Poprzez przejście na emeryturę chcąc nie chcąc odcinamy się od pewnej grupy osób. Brakuje nam kontaktów społecznych i rozmów z innymi ludźmi. Dobrze jest więc zadbać o relacje i poznawać nowych ludzi. Nowe znajomości to nowe bodźce dla naszego mózgu. Dbajmy więc o naszą pamięć dzięki kontaktom z innymi.
Autor: Małgorzata Kospin