Sudoku dla seniorów co to za gra?
Sudoku jako gra i zabawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to nic innego jak liczbowa łamigłówka, której zasady są bardzo proste. Po ich zrozumieniu każdy będzie śmiało sięgał po tą formę pracy nad swoją pamięcią. Sudoku jako gra pamięciowa dla seniorów wspaniale stymuluje szare komórki do rozwoju dzięki temu nasze kojarzenie i obserwacja polepsza się. Sudoku jako gra i zabawa dla osób starszych ma wiele zalet stąd tak istotne jest by przełamać się i sięgnąć po choć jeden egzemplarz tej świetnej łamigłówki. Gra sudoku dla seniorów zbudowane jest na pracy z cyframi. Wielu może to odstraszać. Jednak zabawa sudoku nie wymaga od seniorów wielogodzinnych obliczeń czy nauki tabliczki mnożenia. Sudoku to gra pozwalająca na pracę nad pamięcią i spostrzegawczością osób starszych.
Sudoku jako zabawa czy gra dostarcza nam nieograniczone możliwości rozwoju. Sudoku dla seniorów to wspaniała zabawa i doskonała gra pamięciowa. Gry pamięciowe jak wiemy są niezmiernie ważne w każdym wieku ale dla seniorów mają one wyjątkowe znaczenie i są nie lada pomocą w ich codziennym funkcjonowaniu. Pamięć potrzebuje ćwiczeń i co ważne pamięć lubi zmiany. Stąd tak ważne jest otwieranie się na nowości w naszej pracy terapeutycznej i pracy z seniorami. Gry i zabawy takie jak sudoku świetnie urozmaicą naszą codzienność i wpłyną na nasze lepsze samopoczucie.
Sudoku skąd się wzięło w Polsce?
Nazwa gry sudoku w dosłownym tłumaczeniu oznacza „liczby muszą pozostać samotne”. Sudoku nie jako zabawa ale jako część łacińskiego kalendarza pochodzi z regionów Arabii, gdzie średniowieczni matematycy opierali się na kwadracie łacińskim. Zasadą gry w sudoku jest to by żadna z cyfr nie powtarzała się w żadnym wierszu i w żadnej kolumnie oraz w żadnym z małych kwadratów. Łamigłówka sudoku po raz pierwszy pojawiła się w Japonii w 1986 roku więc jest stosunkowo młodą grą. Twórcą sudoku był Maki Kaji który wymyślił takie gry jak chociażby Nurikabe i wiele innych. Sudoku w formie gry przysporzyło Maki Kaji wielu wielbicieli i zwolenników. Jednak dopiero w 1979 roku zostało wypromowane na dobre przez Amerykanina Howarda Garns. Pierwsza wersja sudoku ukazała się w tamtejszym amerykańskim czasopiśmie „Number Place”. Jednak i to nie spowodowało wielkiego rozkwitu sudoku. Niestety nie spowodowało to szybkiego wzrostu jej zwolenników. Do czasu kiedy to zainteresowała się nim brytyjska znana gazeta „The Times”.
To dzięki publikacji sudoku w 2004 roku na łamach brytyjskiej gazety spowodowały jej znaczne zainteresowanie i prawdziwy rozwój. To właśnie wtedy dopiero w 2004 cała Europa w tym Polska dowiedziała się czym jest gra sudoku. Mimo tego że zasady łamigłówki są bardzo proste i przyjazne musiała odczekać swoje by podbić serca i umysły nie tylko ludzi młodych ale osób starszych. Jak każda logiczna łamigłówka, również i sudoku ma dobroczynny wpływ na nasz mózg. Zatem nie czekaj tylko zacznij ćwiczyć sudoku już teraz. Poniżej znajdziesz przykład ćwiczeń sudoku z książki Sudoku dla seniorów 4x4.
Co daje sudoku?
Jeśli mówimy o zaletach gry sudoku to jest ich wiele. Głównie ukierunkowane są na sprawniejszą pracę mózgu i na jeszcze lepsze wspomaganie koncentracji i spostrzegawczości ale to nie wszystko. Przedstawmy zatem wszystkie zalety łamigłówki nazywanej sudoku:
- polepsza koncentrację – gra sudoku uczy koncentracji i skupienia jakie przydaje się w życiu codziennym. Dzięki nim rozwijamy w szczególności myślenie strategiczne które tak bardzo przydaje nam się w życiu codziennym i planowaniu obowiązków dnia.
- pobudza szare komórki – zabawa sudoku to ćwiczenia abstrakcyjnego myślenia. Dzięki sudoku lepiej pracują nasze szare komórki a co za tym idzie nasza pamięć poprawia się.
- daje lepsze zapamiętywanie – gra sudoku wpływa pozytywnie na nasze zapamiętywanie. Pobudza logiczne myślenie które w rozwiązaniu tej gry jest konieczne. Dzięki rozwiązywaniu sudoku pracuje ciężko nasza lewa półkula mózgowa która uwielbia logiczne zgadywanki.
- uczy terminowości – gra sudoku uczy dotrzymywania terminów. Dlaczego ponieważ dzięki grze nabywamy większej świadomości upływającego czasu. Dzięki sudoku nasze obowiązki będziemy wykonywać z lepszą precyzją i lepiej będziemy dotrzymywać terminy jakie na nas ciążą.
- zmniejsza ryzyka chorób – mówimy tu o chorobach głównie wpływających na pracę naszych procesów poznawczych. Dzięki systematycznym grą sudoku możemy utrzymać nasz mózg w dobrej formie przez długie lata. A procesy starzenia się dzięki ćwiczeniom zawartym w sudoku możemy znacznie spowolnić.
- poprawia poczucie satysfakcji i spełnienia – kiedy rozwiązując grę sudoku widzimy że udało nam się zrobić jedno czy drugie zadanie, powoduje ono w nas poczucie satysfakcji i zadowolenia z własnych sił. Dzięki temu zyskujemy lepsze i wyższe poczucie własnej wartości. Satysfakcja jaka towarzyszy rozwiązanej łamigłówce świetnie wpływa na nasze samopoczucie i dodaje sił.
Sami widzicie ile dobroczynnych skutków daje rozwiązywanie gier sudoku. Korzyści te są dla seniorów tak bardzo ważne iż nie możliwym wydaje się przejść koło gry sudoku obojętnie. Seniorzy nie zwlekajcie ale zagrajcie w grę pamięciową już teraz. Sudoku dla seniorów przykład ćwiczenia czeka na was poniżej. Sprawdź swoje logiczne myślenie i przekonaj się jak dobry jesteś w analitycznym myśleniu.
Czym jest sudoku dla seniorów?
Sudoku dla seniorów jako gra czy zabawa to jak cudowny eliksir stosowany systematycznie poprawia i ulepsza pamięć. Jak sami mogliśmy się przekonać zalet sudoku jest wiele. Dla seniorów sudoku może spełniać jeszcze jedną bardzo ważną funkcję a jest ona bardzo ważna. To dzięki sudoku nasi seniorzy lepiej się czują, ich pamięć poprawia się, mają mniejsze problemy z koncentracją i spostrzegawczością. Gra sudoku jest dla wielu seniorów odskocznią od krzyżówek i wykreślanek. Jest to moment pracy lewej półkuli. Często nawet jeśli osoby mające humanistyczny umysł zaczynają ćwiczyć sudoku wpływa ono na ich myślenie analityczne a co za tym idzie pozwala rozwijać te obszary, które może zawsze były zapomniane a teraz na starość stają się coraz ważniejsze. Zabawa sudoku to rozrywka i ćwiczenie pamięci w jednym. Zatem nie czekaj tylko zacznij ćwiczyć swoją pamięć ze swoim własnym indywidualnym sudoku. Nie przegap szansy lepszego pamiętania.
Sudoku jak wiele łamigłówek jest bardzo ciekawym ćwiczeniem dla osób starszych. Stanowi ono alternatywę dla tych którzy chcą ćwiczyć swoją pamięć i dla tych, którzy wiedzą że nie powinni tylko pracować z jednymi ćwiczeniami. Sudoku świetnie sprawdza się w profilaktyce choroby Alzheimera, odsuwając zachorowanie i pobudzając szare komórki do pracy. Sudoku poprawia sprawność myślenie, spostrzegania i koncentracji. Co wpływa na wypełnianie codziennych obowiązków osób starszych.
Autor: Małgorzata Kospin
Zobacz podobne artykuły:
Pakiet terapeuty zajęciowego cz.2 - recenzja
Jak stworzyć plan dnia i zainteresować terapią zajęciową seniorów?