Jak poprawić pamięć i koncentrację w starszym wieku?
Wraz z wiekiem często dostrzegamy ubytki w naszej pamięci. Myślimy niejednokrotnie że to coś poza naturalnego. Okazuje się jednak że zmiany w naszej pamięci zachodzą całe życie a na starość możemy doświadczać małych czy większych problemów z pamięcią.
Coraz częściej zdarza nam się o czymś zapomnieć. Coraz szybciej ulegamy dezorientacji i nie jesteśmy w stanie na długi czas skupić się na jednej rzeczy. Nauka i przyswajanie nowych informacji przychodzi nam coraz trudniej. Jak więc zatem poprawić swoją pamięć w starszym wieku? Pamięć i koncentrację można wyćwiczyć systematyczną pracą i zaangażowaniem.
Jak dbać o pamięć i koncentrację przez całe życie?
Jak pokazują liczne badania nad mózgiem człowieka. Dbanie o swoją pamięć i koncentrację nie powinno odbywać się tylko w szkole czy na studiach. W życiu dojrzałym dbanie o ten element życia jest równie ważny. Niestety bardzo często bagatelizuje się ćwiczenia na pamięć twierdząc że gdy nadejdzie ten dzień kiedy będziemy zapominać wtedy zabierzemy się za ćwiczenia nad pamięcią. Profilaktyka dbałości o pamięć koncentrację jest jeszcze bardzo źle traktowana a co za tym idzie może przyczyniać się do dużo większych ubytków pamięciowych niż powinna. O mózg należy dbać ale nie byle jak. O mózg musimy dbać kompleksowo ćwicząc pamięć koncentrację pobudzając zmysły. Dbałość o dietę i zdrowy styl życia powinien na stałe zagościć w naszym planie dnia. Dieta pełna składników odżywczych. Aktywność dopasowana do wieku i możliwości. Ciągłe ćwiczenia pamięci i koncentracji. Czy systematyczne picie wody i nawadnianie naszego mózgu. Te elementy są niezbędne do dobrego funkcjonowania naszych szarych komórek.
Jakie są trzy sposoby na lepsze zapamiętywanie?
Trzy sposoby na lepsze zapamiętywanie nie muszą być trudne. Jednak musi być spełniony jeden z warunków niezbędny by ćwiczenia jakiekolwiek przyniosły zamierzony rezultat, jest to systematyczność. Tak to dzięki systematycznym ćwiczeniom pamięciowym możemy na stałe wpłynąć na naszą pamięć. Systematyczność w piciu wody czy ćwiczeniach fizycznych jest równie ważna jak systematyczność w ćwiczeniach poznawczych. Zaprezentuję dziś trzy proste sposoby na poprawę pamięci które można wykonywać zawsze i właściwie wszędzie. Pamiętaj wszystko lub bardzo wiele zależy od twoich chęci i systematyczności ćwiczeń pamięciowych. Zatem zaczynamy:
- Czytaj tekst do góry nogami
Nie jedna osoba starsza zapyta po co to robić? Przecież całe życie czytaliśmy normalne i jak teraz odwrócenie tekstu ma wpłynąć na naszą lepsza pamięć? Kiedy czytamy nasz mózg bardzo ciężko pracuje ale kiedy czytamy do góry nogami pracuje jeszcze bardziej. Wielu badaczy i naukowców mówi o zbawiennym działaniu czytania na nasz mózg. Ponieważ poprzez czytanie działa nie tylko pamięć ale i wyobraźnia oraz myślenie abstrakcyjne. Te wszystkie elementy niejako łączą się w siatkę pamięci która poprawia pracę naszego mózgu. Nasz mózg bardzo lubi zmiany bardzo lubi kiedy wymagamy od niego coraz to nowych rzeczy. Dzięki tej metodzie współpracuje pamięć i koncentracja bo trzeba nie lada wytężyć szare komórki by zrozumieć o czym jest tekst gdy trzymamy go do góry nogami.
- Smakuj to co jesz
Uwielbiasz jeść? Lubisz spożywać dobre posiłki? Smakują ci przeróżne rzeczy? Ale czy potrafisz tak naprawdę skupić się na tym co jesz? Co czujesz jakie smaki możesz wyczuć gdy zjadasz gruszkę, jabłko czy cokolwiek innego? Czy potrafisz nazwać smaki odczuwane? Czy może jedząc nie przywiązujesz wagi do tego co zjadasz? Jeśli tak to dobrym może okazać się dla ciebie ćwiczenie smakowania potraw. Dzięki zastanawianiu się nad tym co jesz i jaki jest smak potraw pobudzisz szare komórki do pracy. Świetnym ćwiczeniem będzie zamknięcie oczu w trakcie jedzenia dzięki temu pozostałe zmysły będą musiały niejako nadrobić za nasz wzrok. A to lubi nasz mózg gdy musi przekraczać własne ograniczenia. Ćwiczenie się w smakowaniu może stać się twoją codzienną porcją ćwiczenia pamięci. Dzięki zatrzymaniu się na smaku możesz nie tylko polepszyć swoją pamięć i koncentrację ale także możesz wpłynąć na opanowanie swoich zmysłów i hamowanie nadmiernego spożywania pokarmów.
- Wykonuj czynności lewą ręką
Znacząca liczba osób większość czynności wykonuje prawą ręką. Jeśli jesteś praworęczny staraj się uruchomić lewą rękę. To codzienne ćwiczenie przeciwstawnej ręki pozwoli ci na jeszcze lepsze funkcjonowanie i koordynację półkul mózgowych lewej i prawej. Wykonuj proste czynności nie wymagające nie wiadomo jakich zdolności. Szczotkuj zęby, zamykaj drzwi, ścieraj kurze ręką której mniej używasz. Dzięki temu poprawi się twoja koordynacja i koncentracja. Szare komórki pobudzą się do działania a pamięć zacznie lepiej funkcjonować. To proste ćwiczenie pamięciowe wspomoże twoje szare komórki polepszy przepływ informacji i wpłynie na lepsze pamiętanie.
Czy pamięć i koncentrację można poprawić w każdym wieku?
Jak się okazuje systematyczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację mogą zawsze pobudzić szare komórki do lepszej pracy. Koncentracja z wiekiem słabnie ale kiedy mimo przejścia na emeryturę będziemy ćwiczyć nasz mózg możemy być pewni że on nam się odwdzięczy.
Pamięć można porównać do mięśni. W każdym wieku możemy rozpocząć prace nad nimi by jeszcze lepiej się czuć we własnym ciele. Oczywiście może nie będziemy mogli zrobić tego co byśmy mogli gdybyśmy ćwiczyli od dzieciństwa jednak możemy poprzez ćwiczenia poprawić nasze samopoczucie, naszą sylwetkę i pracę naszych mięśni. Dokładnie tak samo dzieje się z naszym mózgiem. Może nie wygramy olimpiady matematycznej i nie rozwiążemy największych zagadek ludzkości ale możemy realnie poprawić funkcjonowanie naszych szarych komórek i wpłynąć na lepszą pamięć i koncentrację. Zatem w każdym wieku ćwiczmy pamięć poprzez rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, wykreślanek czy ćwiczeń logicznych. Wszystkie te i wiele więcej można znaleźć w sklepie czas-seniora.pl. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację są przystosowane do pracy z osobami starszymi są więc ciekawe i dobrane do wieku, wykształcenia i zainteresowań seniorów. Systematyczne ćwiczenia pamięci mogą znacznie wpłynąć na nasz stan psychiczny, emocjonalny i społeczny, ponieważ dużo lepiej się czujemy gdy wiemy ze nasz mózg funkcjonuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Zatem do dzieła.
Autor: Małgorzata Kospin
Zobacz podobne artykuły: