Jaki wpływ ma woda na nasz mózg?
Wiemy że nasz mozg składa się w 80% z wody. Łatwo więc przypuszczać ze niewystarczająca ilość wody może mieć poważne skutki dla naszego mózgu. Naukowcy udowodnili iż niewielki brak wody w naszym organizmie może mieć negatywne skutki nie tylko dla naszego ciała ale i mózgu. Często widoczne i zauważalne są w pierwszym etapie braku wody problemy z pamięcią i koncentracją. To tak naprawdę od tego zaczyna się odwodnienie. Warto zatem zadać sobie pytanie ile wody dostarczasz do swojego organizmu? Jak często pijesz wodę? Jak dbasz o prawidłowe nawodnienie swojego organizmu?
Jeśli chodzi o ilość wody jaką powinniśmy przyjmować w ciągu dnia naukowcy jeszcze nie są w tym zgodni. Jedni twierdzą że musi być to minimum 2 litry wody dziennie. Inni przeliczają masę ciała, płeć i aktywność osoby by dopasować ja do odpowiednich parametrów. Niezależnie od tego kogo posłuchamy możemy być pewni że picie wody ma wpływ na nasz mózg poprzez chociażby osłabienie procesów poznawczych.
W uniwersytecie w Connecticut przeprowadzono badania które miały pokazać jaki wpływ ma woda na nasz mózg. Test został przeprowadzony na grupie młodych kobiet i mężczyzn. Uczestnicy mieli za zadanie biegać na bieżni do momentu odwodnienia. Po ćwiczeniach zostali poddani testom i co się okazało? Mierzone były ich zdolności szybkiej reakcji, koncentracji, zapamiętywania i logicznego myślenia. Po testach okazało się że ich stan zapamiętywania, logicznego myślenia i innych zdolności umysłowych znacznie się pogorszył. Poprzez odwodnienie ich wyniki były dużo słabsze niż przed podjęciem testu. Za niski poziom wody w mózgu wpłynął bardzo negatywnie na jego pracę i zdolności poznawcze.
Kiedy występuje odwodnienie?
Na odwodnienie nie musimy czekać długo. Niestety, nasz organizm często wysyła sygnał zbyt późno. Silne uczucie pragnienia towarzyszy nam dopiero wtedy, gdy zdążymy utracić przynajmniej 1 proc. wody. Łagodne odwodnienie organizmu występuje już przy utracie 1,5 proc. poziomu wody w organizmie.
Kiedy tracimy wodę, pewne procesy zwalniają, wywołując skutki w postaci złego samopoczucia, braku koncentracji i pogarszającej się pamięci. Stąd tak istotne jest żeby do takiego stanu nie dopuścić. Woda jest jak paliwo dla naszego mózgu i już niewielki jej brak wpływa na jego spowolnienie i gorszą pracę. Mózg jak żaden inny organ nie jest tak wyczulony na brak wody. Mózg potrzebuje wody by dobrze i sprawnie funkcjonować. Brak wody może wpływać też na nasz zły stan emocjonalny stąd tak istotne jest zwrócenie uwagi na to ile i jak pijemy wodę.
Jaka jest rola wody w naszym organizmie?
Ciało każdego człowieka składa się średnio w 70% z wody. Utrata tylko 20% wody z organizmu prowadzi do ciężkiego stanu odwodnienia. Zawartość wody w organizmie ulega zmianie w przypadku wieku, ilości i jakości spożywanych pokarmów a także w ilości soli kuchennej w tych pokarmach. Pamiętajmy o tym że sól zatrzymuje wodę w naszym organizmie. W organizmie woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek także szarych komórek.
Co daje picie wody?
Jeśli wiemy że poprzez nieprawidłowe picie wody możemy doprowadzić do odwodnienia warto jest zadać sobie pytanie: Co może mi dać picie wody?
- Orzeźwia – picie wody orzeźwia nasz organizm i wpływa bardzo kojąco w upalne dni. Woda jak żaden inny napój bardzo skutecznie gasi pragnienie.
- Dodaje energii – poprzez to że jesteśmy orzeźwieni mamy więcej energii do wykonywania swoich codziennych obowiązków.
- Odchudza – może dziwić że woda odchudza ale udowodniono że regularne picie wody wpływa bardzo korzystnie na nasz układ metaboliczny dzięki czemu poprawia się przemiana materii. Drugą zaletą picia wody jest to iż kiedy napijemy się przed posiłkiem nasz mózg otrzyma informację że coś się pojawiło w żołądku i nie będziemy już tak głodni jak dotychczas. Mózg będzie dzięki wodzie hamował nasze uczucie sytości. Po trzecie woda nie zawiera kalorii co również wpływa na zdolności odchudzające tego płynu.
- Zapobiega chorobom serca – badania pokazują że jeśli pijemy co najmniej 2 litry wody dzienni rządniej będziemy chorować na serce.
- Zdrowa skóra – spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia nie tylko nadaje skórze zdrowy wygląd ale też zapobiega powstawianiom zmarszczek. Skóra staje się nawilżona i jędrna.
- Uśmierza ból – picie wody znacznie łagodzi bóle głowy, ale też zapobiega bólom stawów i mięśni, gdyż stają się one bardziej elastyczne.
- Usuwa toksyny – poprzez picie wody organizm oczyszczany jest z toksyn.
- Reguluje temperaturę ciała – woda wydzielana wraz z potem schładza organizm. Działa on wtedy jak swego rodzaju klimatyzacja.
- Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe – niedobór 2% wody powoduje problemy z koncentracją oraz spowalnia procesy uczenia i zapamiętywania.
Pamiętaj o tym jeśli masz problemy z koncentracją
Woda to coś bez czego nikt z nas nie jest w stanie przeżyć. Woda to jeden z głównych składników pokarmowych. Woda transportuje, wypłukuje z toksyn, oczyszcza nasz organizm. Woda jest naszym sprzymierzeńcem wspomaga procesy metaboliczne w organizmie, neutralizuje zły wpływ używek na nasz mózg i organizm. Każdy z nas zatem wie że picie wody jest dobre. Nie każdy natomiast wie że jej brak może spowodować duże zniszczenie dla naszego organizmu. Zastanawiasz się co to może być? Jak brak wody może wpłynąć na nasz mózg? Jeśli tak czytaj dalej a dowiesz się jakie są najpopularniejsze objawy odwonienia.
Wydaje nam się często że kiedy zasycha nam w buzi to znaczy że wtedy jesteśmy odwodnieni. Nie jest to prawdą do końca. Zaburzenia koncentracji, pamięci oraz postrzegania – to tylko niektóre z objawów odwodnienia, które występują jako pierwsze.
Niestety z regularnym spożywaniem wody ma wciąż problem spora grupa Polaków. Nieważne czy pracujemy fizycznie, czy w domu, zawsze warto mieć w zasięgu ręki wodę mineralną i przez cały dzień nawadniać organizm. Nawodnienie organizmu następuje nie gdy wypijemy duszkiem 2 litry wody ale gdy systematycznie po łyczku, przez cały dzień nawadniamy organizm.
Odwodnienie organizmu może przejawiać się na wiele sposobów. Zawsze jednak należy pamiętać że odwodnienie wpływa niekorzystnie na nasz stan zdrowia. Nigdy nie powinniśmy dopuścić do sytuacji w której czujemy że jesteśmy spragnieni. Jest to jedna z pierwszych oznak odwodnienia organizmu. Wysoce prawdopodobne jest, że kiedy już odczuwamy pragnienie nasz organizm jest już w 2-3 % odwodniony. Dlatego tak ważne jest wyrobienie sobie zdrowego nawyku sięgania po wodę kilkanaście razy w ciągu dnia. Nie tylko korzystnie wpłynie na nasze funkcjonowanie, a także poprawi nasze samopoczucie.
Autor: Małgorzata Kospin