Terapia zajęciowa seniorów
Terapia zajęciowa seniorów
Terapia zajęciowa jest formą rehabilitacji. Wiedza o tym ułatwia nam podejście do uczestnika terapii zajęciowej. Co rehabilitujemy poprzez pracę z terapią zajęciową? Rehabilitujemy czynności fizyczne, rehabilitujemy społecznie i umysłowo. W tych trzech zakresach porusza się cała terapia zajęciowa. Dzięki ćwiczeniom fizycznym, społecznym i umysłowym, senior ćwiczy zdolności jaki może i jakie powinien wykorzystywać w codzienności. Specjalista jakim jest terapeuta zajęciowy powinien wspomagać i być pomocą w trakcie terapii. To jest bardzo ważne by nie wyręczać a być pomocnym. Dzięki temu senior będzie powracał do społeczeństwa będzie samodzielny. A to jest właśnie przedmiotem terapii zajęciowej. Nasi seniorzy powinni być samodzielni.
Terapia zajęciowa to także rodzaj fizycznej rehabilitacji pacjenta, polegającej na angażowaniu go w różne aktywności by po pewnym czasie być w pełni samodzielnym. Oznacza to, że podczas zajęć podejmowane są ćwiczenia, które działają zarówno na sprawność fizyczną seniora ale także na jego zdolności manualne czy samoobsługowe. Zajęcia powinny także skupiać się wokół rozrywki czy rozwoju intelektualnego jakim są chociażby ćwiczenia na lepszą pamięć dla seniorów, czy akcja senior w domu realizowana na naszym kanale Youtube.
Terapia zajęciowa to sposób i zadanie zmierzające do integracji seniora z otoczeniem. Terapia zajęciowa prowadzona jest w takich instytucjach jak Domy Pomocy Społecznej, Domy Dziennego pobytu, szpitale, WTZ, ośrodkach i centrach rehabilitacyjnych, domach opieki. Rodzaj terapii dobierany powinien być dla seniora zgodnie z jego możliwościami i potrzebami.
Jakie są cele terapii zajęciowej seniorów?
Szczegółowe cele terapii zajęciowej określa się w zależności od potrzeb rehabilitowanej osoby starszej uwzględniając jej zdolności i potrzeby.
Za najczęściej spotykane ważne cele terapeutyczne należy uznać:
- usprawnianie w przypadku osłabienia albo utraty określonej funkcji fizycznej, psychicznej lub umysłowej,
- ogólne usprawnienie – poprawę stanu fizycznego i psychicznego oraz intelektualnego,
- rozwijanie czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej seniora,
- wzmocnienie/tworzenie u chorego poczucia własnej wartości oraz rozszerzanie kręgu zainteresowań,
- aktywizacja seniorów niemających zajęcia,
- przygotowanie do życia w środowisku społecznym, poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się.
Korzyści wynikające z terapii zajęciowej seniorów
Korzyści wynikające z terapii zajęciowej seniorów.
Dobrze prowadzona, systematyczna terapia zajęciowa pozwala na rozwój pacjenta, zwiększenie jego samodzielności. Taki jest główny cel terapii zajęciowej i główna jej korzyść. Pozwala na bycie sprawnym przy wykonywaniu codziennych czynności – samodzielnym myciu i ubieraniu się, przygotowywaniu posiłków. Terapia zajęciowa pozwala seniorom odkryć umiejętności i predyspozycje do pracy i tworzenia. Zajęcia z arteterapii mogą zmniejszyć poczucie stresu i frustracji. Aktywności wykonywane w ramach terapii zajęciowej poprawiają samopoczucie oraz ich zdolności interpersonalne, czyli umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi, nawiązywanie rozmów, współpracy i przyjaźni. Terapia zajęciowa to także możliwość pracy nad swoim intelektem. Dzięki treningom pamięciowym senior wspomaga pracę mózgu i funkcjonowanie szarych komórek. Praca nad pamięcią to także wspaniała zabawa i zaspakajania potrzeby pracy intelektualnej seniora.