Terapia seniorów w domu
Terapia w domu, to nic innego jak zorganizowane mniej czy bardziej zajęcia terapeutyczne w domu u chorego. Terapeuta zawsze może dojechać i odwiedzić osobę starszą w domu. Dokładnie tą samą formę terapii możemy wykorzystać przez opiekunów osób starszych, czy członków rodzin seniorów.
Jest to niezmiernie ważne by terapia w domu się odbywała. Osoby starsze dnie powinny nigdy pozostać same z problemami. Terapeuta, opiekun czy członek rodziny powinien wychodzić naprzeciw potrzebom seniorów. Niezależnie od tego czy senior znajduje się w placówce takiej jak Dom Starców czy też jest u siebie w domu.
Osoby starsze bardzo często bywają apatyczne, zniechęcone i trudno jest je zmobilizować do czegokolwiek. Jak zatem w takich warunkach możemy mówić o aktywizacji seniorów i zajęciach terapeutycznych?
Motywacja do terapii w domu.
Niesamowicie istotne jest nasze nastawienie osób, które podejmują się opieki czy terapii. To od nas w 80% zależy jak będzie wyglądać terapia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to my jesteśmy w tej sytuacji liderami, osobami wyznaczającymi kierunek, osobami zmotywowanymi. To na nas ciąży ciężar motywacji do terapii. Jeśli my nie będziemy widzieć efektów, jeśli nie będziemy przekonani do swojej pracy, jeśli nam samym jest ciężko to nie zabierajmy się za terapie. Śmiem twierdzić, że w takich warunkach nigdy nie będzie ona przynosiła rezultatów takich jakie byśmy chcieli osiągnąć. Musimy uświadomić sobie, że pracujemy z osobami które prawdopodobnie będą z każdym dniem ulegały regresowi a ich stan będzie się raczej pogarszał niż poprawiał. Tak wielu z nas nie widzi wpływu terapii ponieważ spodziewa się natychmiastowych i olśniewających jej efektów a takie pojawiają się bardzo sporadycznie. Terapia w domu to ciężka i mozolna praca. Praca, która uczy: cierpliwości, wytrwałości, zrozumienia. Praca, która pokazuje nasze ograniczenia i słabości. Dlatego tak ważna jest motywacja. Jeśli jej nam zabraknie nie możemy w pełni realizować zadań: opiekuna czy terapeuty. Powinniśmy wciąż na nowo uczyć się motywacji i wciąż na nowo zastanawiać się: Po co ja to wszystko robię? Odpowiedz na to pytanie pozwoli wam uświadomić sobie wiele. Pozwoli wam na pokazanie w jakim miejscu jesteście. Pozwoli wam zatrzymać się.
Co zrobić by nie ulec zwątpieniu?
To co ważne to to by nie ulegać zwątpieniu. Samo zatrzymanie regresu już jest wspaniałym sukcesem. Samo to, że senior się uśmiechnie, choć przez chwilę, to jest olbrzymi sukces. My mamy wysokie wymagania do naszej pracy i do naszych działań. Chcielibyśmy od czasu do czasu usłyszeć dziękuję, proszę czy przepraszam. Pracując z dziećmi może jest to trochę łatwiejsze. Pracując jednak z seniorami możemy przekonać się, że czarodziejskie słowa już nie tak łatwo przechodzą przez gardło naszych seniorów. Dużo szybciej spotkamy się z krytyką i niezadowoleniem. Choć jak wszędzie zdarzają się też bardzo wdzięczne osoby. To takie perełki, które dodają skrzydeł, które powodują w nas, że znów się chce.
Kiedy doświadczamy zniechęcania możemy i nawet powinniśmy poprosić o pomoc. Rozmowa, kawa w miłym towarzystwie, spacer, wyjście na basen … itp. Te działania mogą nam pozwolić na walkę z naszymi trudnościami. Jesteśmy tylko ludźmi i nie zawsze musimy być silni, nie zawsze odpowiemy uśmiechem na niechęć. Może pora się do tego przyznać. Bądź sobą i uświadom sobie że możesz a nawet czasem powinieneś ty jako terapeuta, opiekun osoby starszej zatroszczyć się o siebie. Dziś wiele jest możliwości wsparcia dla ciebie: może przychodzić ktoś z ośrodka pomocy społecznej, możesz wynająć pomoc na godziny, możesz zgłosić się do firm, które oferują opiekunki, możesz w końcu poprosić o pomoc caritas czy inne fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób starszych. Zawsze jest wyjście z sytuacji. Jest bardzo dużo ludzi dobrych i chcących pomóc ale oni nie mają często możliwości by cię znaleźć. To, może czas poszukać ich przez ciebie.
Największe trudności terapii w domu?
Seniorzy w placówkach pomocowych mają zorganizowane zajęcia i personalny personel przygotowuje dla nich odpowiednie zajęcia. My będąc w domu często możemy nie mieć wiedzy na dany temat dlatego mogą nam się zdarzać różnego rodzaju wpadki. Nic straconego. Należy pamiętać o kilku podstawowych błędach jakie można popełniać prowadząc terapię w domu. Unikając ich będziecie pewni, że terapia jest dużym wsparciem dla seniorów, którymi się zajmujecie.
- Terapia musi być zaplanowana. Przygotuj plan dzienny i tygodniowy. To pomoże tobie nie stresować się, ale także senior będzie wiedział „co go czeka”. Ta wiedza pozwoli mu poczuć się bezpiecznie. Dziś czytanie, jutro wyszywanie, pojutrze układanie bielizny….. Senior i ty tego bardzo potrzebujecie.
- Zajęcia muszą być ciekawe dla seniora. Jeśli wiesz ze osoba starsza z którą pracujesz nigdy nie lubiła być aktywna fizycznie to teraz nie wyprowadzaj jej na siłę codziennie na 30 min spacer. Może dobrym rozwiązaniem będzie 15 min dwa razy w tygodniu. Dopasuj zainteresowania do zajęć jakie będziesz prowadził.
- Terapia musi być różnorodna. Jednego dnia wycinamy, drugiego rozwiązujemy zagadki a kolejnego śpiewamy piosenki. To pomoże zabić nudę i sprawić że motywacja sama będzie się pojawiała u naszych seniorów.
- Terapia czasem prosta jest bardziej skuteczna. Umiar i prostota to podstawy terapii jakie ja wyznaje. To co proste zachwyca i działa najlepiej. Gazeta, krzyżówka, sudoku, wykreślanka czy ćwiczenia pamięciowe to jeden z najlepszych dla mnie sposobów na terapię zajęciową.
- Czuje że jestem sam. To największa trudność terapii w domu. Bardzo często osoby opiekujące się bliskimi w domu mają poczucie osamotnienia. Chciałabym w tym miejscu was wszystkich zaprosić do kanału na Youtube, który choć trochę pozwoli wam się poczuć we wspólnocie. Pamiętajcie nie jesteście sami.
Autor: Małgorzata Kospin