RODZAJE TERAPII ZAJĘCIOWEJ
RODZAJE TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Terapia zajęciowa jest formą psychoterapii, która polega pracy w różnych obszarach życia osoby upośledzonej, niepełnosprawnej czy mającej jakiekolwiek problemy zdrowotne. Jej celem jest przywrócenie zdolności umysłowych, poznawczych i motorycznych osób biorących udział w terapii. W przypadku, gdy zmiany jakie zaszły u osoby chorej są tak głębokie że nie możemy wpłynąć na jej zmianę, terapia zajęciowa ma uruchamiać działania zastępcze które będą pomocne w codziennym funkcjonowaniu jednostki. Terapia zajęciowa jest skierowana dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych. Zajęcia odbywają się w pracowniach przyszpitalnych, centrach rehabilitacyjnych, specjalnych ośrodkach dla niepełnosprawnych, domach opieki społecznej, centrach seniora Wigor i każdej innej placówce świadczącej opiekę osobą starszym. Rodzaje terapii i zakres zastosowania jej jest indywidualnie dopasowany do każdej osoby. Wszystko zależy od rodzaju problemu oraz stopnia zaburzenia.
Arteterapia - terapia zajęciowa za pomocą sztuki
Arteterapia jest formą terapii, w której główną metodą jest sztuka. Dzięki sztuce osoba może wyrazić swoje uczucia, emocje, marzenia. Może we własny sposób zinterpretować rzeczywistość jaka ją otacza. Osoba biorąca udział w arteterapii tworzy swoje dzieła maluje, rzeźbi, tworzy. Terapeuta dzięki tej metodzie może poznać co przeżywa podopieczny. Dzięki tej komunikacji buduje się więź między terapeutą a osobą podlegającą terapii. Co ważne pacjent nie musi być obdarzony talentem dużo ważniejsza jest sama praca i proces tworzenia, wyrażania siebie.
Popularne formy arteterapii to:
-
choreoterapia, gdzie wyraża się emocje i uczucia poprzez ruch i taniec,
-
biblioterapia polegająca na czytaniu, rozumieniu tekstu w postaci bajek, powieści, opowiadań, wierszy terapeutycznych z głębokim przesłaniem,
-
muzykoterapia - wyrażanie siebie za pomocą grania na instrumentach i śpiewania,
-
dramatoterapia, która polega na odgrywanie przedstawień teatralnych, które wyrażają uczucia i potrzeby danej osoby.
Dzięki zajęciom z arteterapii pacjenci są mniej zestresowani, podnoszą swoją samoocenę, mają łatwość w wyrażaniu emocji oraz redukują napięcie i smutek. Potrafią w lepszy sposób komunikować się z otoczeniem. Pozbywają się niepotrzebnych napięć jakie w nich drzemią.
Ergoterapia - terapia poprzez pracę
Ergoterapia jest rodzajem terapii zajęciowej, w której metodą leczniczą jest wykonywanie różnych rodzajów pracy. Ale nie tylko są to zajęcia które mają poprawiać jakość codziennego funkcjonowania osoby chorej. Dzięki zajęciom z ergoterapii osoby są w stanie przygotować sobie jedzenie, pościelić poprawnie łóżko, umyć się. Ergoterapia to także wypracowanie umiejętności codziennego życia poza placówkom. Do ergoterapii zaliczamy takie zajęcia jak:
-
stolarstwo - obróbka drewna w celu przygotowania rzeźb lub obiektów użytkowych,
-
garncarstwo - wykonywanie przedmiotów praktycznych, takich jak garnki lub wazony,
-
wikliniarstwo - wyplatanie koszyków i mebli z wikliny,
-
metaloplastyka - tworzenie przedmiotów z drutu i metalu w pracowni metalurgicznej,
-
krawiectwo - szycie ubrań i zabawek (skierowane dla kobiet),
-
ogrodnictwo - wykonywanie prac ogrodowych, takich jak sianie, pielenie czy sadzenie.
Z roku na rok powstaje coraz więcej badań potwierdzających korzystne działanie ergoterapii. Ten rodzaj zajęć przyczynia się do zwiększenia sprawności manualnej, poprawy grafomotoryki i samooceny. Ergoterapia gwarantuje poczucie samodzielności, odpowiedzialności za to co dzieje się w moim otoczeniu. Dodatkowo ergoterapia uczy konkretnych umiejętności, które można później doskonalić czy nawet wykorzystać w pracy jeśli nadarzy się taka okazja. Dzięki tym zabiegom pacjent może wyzwolić swój potencjał i odkryć prawdziwe możliwości jakie w nim drzemią.