PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ? JAK IM ZAPOBIEC?
PROBLEMY Z PAMIĘCIĄ? JAK IM ZAPOBIEC?
Problemy z pamięcią? Jak im skutecznie zapobiec?
Nie pamiętasz nazwiska aktora, którego uwielbiałaś w swej młodości? Zapomniałaś gdzie zostawiłaś telefon czy okulary? Nie pamiętasz terminów wizyt u lekarzy? Takie kłopoty z pamięcią mieszczą się w granicach normy. Co zrobić by jej nie przekroczyć? Poznaj siedem skutecznych metod poprawy swojej pamięci i zapanuj nad nią.
Po pierwsze gimnastyka mózgu. Codzienne ćwiczenia pamięci odbudowują neurony tworząc między nimi nowe połączenia. To dzięki nim nasza pamięć jest wciąż sprawna i może służyć nam na długie lata. Im jest neuronów więcej tym lepiej dla naszej pamięci. Ćwiczenia pamięci to nie bierne oglądanie seriali, to nie oglądanie telewizji dniami i nocami. Mózg oglądając seriale pozostaje bierny, dlatego tak ważne jest wybieranie innych metod spędzania czasu wolnego.
Ćwiczenia takie jak chociażby czytanie, rozwiązywanie sudoku czy krzyżówek, ćwiczenia poznawcze takie jak w książce Ćwiczenia na pamięć. Dzięki tym zajęciom twój mózg będzie ciągle pobudzony. Tym samym będzie nawiązywał nowe połączenia między neuronami.
Po drugie dobrze się odżywiaj.
Nie musisz katować się nie wiadomo jakimi dietami. Nie musisz jeść tylko orzechów i ryb. Nie musisz rezygnować ze wszystkiego. Wystarczy jak do diety wprowadzisz więcej warzyw i owoców zawierających duże ilości antyoksydantów.
Wybieraj również olej roślinny który dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym zwiększy szybkość przepływu informacji do mózgu.
Po trzecie więzi społeczne.
Pielęgnowanie kontaktów z innymi jest bezmiernie ważne dla pracy i funkcjonowania szarych komórek. Jak pokazują badania im większe nasze zaangażowanie społeczne tym lesza pamięć. Nawiązywanie nowych znajomości, kontakt z drugim człowiekiem, prowadzone dyskusje i spory mogą pobudzić naszą pamięć bardzo szybko. Dzięki znajomością możemy wyćwiczyć pamięć, koncentrację i szybkie myślenie.
Po czwarte mało stresu.
Stres mimo negatywnemu wydźwiękowi jest ważny. To on często dopinguje nas do działania i pobudza do podejmowania nowych wyzwań. Nadmierna jego ilość może mieć niestety odmienne w skutkach działanie. Nadmierny lub długotrwały stres może uszkadzać neurony dzięki którym tracimy połączenia nerwowe a co za tym idzie osłabia się nasza pamięć. Pamiętajmy więc o relaksie, odpoczynku. Wyćwiczmy u siebie umiejętność odcinania się od pewnych niepotrzebnie wywołujących u nas stres sytuacji. Uczmy się ucieszyć z tego co mamy, bądźmy bardziej optymistyczni.
Po piąte zerwij z rutyną.
Nasz mózg nie lubi się nudzić lubi kiedy go pobudzamy, kiedy nie dajemy mu wytchnienia. Nasz mózg lubi wyzwania. Dlatego proste zmuszanie mózgu do wysiłku może tak bardzo poprawić naszą pamięć. Co możemy zrobić by nasz mózg się nie nudził? Umyć zęby lewą ręką a ze sklepu wróć inną drogą do domu. Zmieniaj swoje codzienne nawyki bo dzięki nim uaktywnisz mózg do działania.
Po szóste nie dla używek.
Substancję występujące w tytoniu przyczyniają się do rozwoju miażdżycy pogarszającej ukrwienie mózgu. Alkohol jest równie niebezpieczny jak tytoń. Już niewielka ilość alkoholu wpływa na pracę naszego mózgu. Jeden kieliszek czerwonego wina może wpłynąć na naszą percepcje, możemy mieć problemy w wyznaczeniem odległości a nawet koncentracji. Nie dla wszelakiego rodzaju używek może zapobiec złej pracy naszego mózgu.
Po siódme
Mając problemy z pamięcią lub dostrzegając te pierwsze oznaki pogarszającej się pamięci należy przełączyć się na aktywny tryb życia. Polubić aktywność fizyczną to jedyne rozwiązanie na zachowanie dobrej pamięci na długie lata. Wysiłek fizyczny ma bardzo duży wpływ na sprawność umysłową. Poprawia krążenie krwi, powoduje ich lepsze dotlenienie a co za tym idzie poprawia naszą pamięć.