JAKIE SĄ KORZYŚCI TERAPII ZAJĘCIOWEJ?
JAKIE SĄ KORZYŚCI W TERAPII ZAJĘCIOWEJ?
Jakie są korzyści terapii zajęciowej?
Po pierwsze zwiększa się samodzielność osoby która poddawana jest terapii zajęciowej. Potrafi umie może wykonywać codzienne czynności. Często to co dla nas jest oczywiste dla osób chorych może być wyczynem. Dlatego czynności dnia codziennego: higiena, ubieranie się, przygotowanie posiłków, robienie zakupów itp. Mogą dzięki terapii zajęciowej stać się udziałem każdego.
Kolejna korzyść to zdecydowanie przygotowanie do pracy. Dzięki ergoterapii możemy wspaniale wpływać i przygotowywać naszych podopiecznych do wykonywania takich czynności jak: stolarz czy krawcowa. Dzięki temu osoby mają poczucie przynależności i użyteczności dla społeczeństwa. Każdy chce się czuć potrzebny i to właśnie dzięki pracy może wyrazić.
Poprawa stanu fizycznego dzięki chociażby ćwiczeniom „Ćwiczenia na pamięć i koncentrację” możemy być pewni że poprawi się nasza sprawność manualna i motoryczna. Zwiększy się koordynacja ruchowa i poprawi jakość życia codziennego.
Dzięki terapii zajęciowej ulegnie zmianie napięcie nerwowe. Dzięki wyrażeniu siebie poprzez arteterapie i inne formy terapii zajęciowej możemy swoje emocje przelać na papier, wytańczyć czy pokazać dzięki zajęciom teatralnym. To dzięki tym technikom mimo że czasem nie umiemy opowiadać o swoich emocjach możemy je z powodzeniem wyrazić.
Korzyść wynikająca z terapii zajęciowej to także rozwój zainteresowań i pasji. Każdy z nas potrzebuje poszukać tego co go interesuje i co uważa za swoją pasję. Możemy tą możliwość dać także osobą chorym. Dzięki terapii zajęciowej mogą oni odkryć swoje pasje, marzenia mogą mieć cel.
Powyższe korzyści możemy zrealizować dzięki jednej z poniższych rodzai terapii zajęciowej jakimi są:
- ergoterapia – terapia poprzez pracę, polega na wykonywaniu czynności manualnych (np. malarstwo, rzeźbienie, tkactwo, krawiectwo, wikliniarstwo, ogrodnictwo);
- arteterapia – terapia poprzez szeroko pojętą sztukę – muzykę, książki, teatr, taniec;
- estetoterapia – terapia poprzez kontakt z pięknym otoczeniem i przedmiotami (np. wyjścia do muzeum, spacery, wyjścia do teatru, kina, filharmonii);
- kinezyterapia – terapia poprzez ruch (np. gimnastyka, gry zespołowe, taniec i spacery);
- socjoterapia – terapia poprzez gry i zabawy w gronie innych uczestników oraz zajęcia mające na celu rozwój umiejętności interpersonalnych;
- zajęcia relaksacyjne – terapia wykorzystująca techniki relaksacyjne. Jej celem jest obniżenie napięcia nerwowego, złagodzenie objawów stresu, likwidacja stanów lękowych.