Jakie książki wybrać do terapii zajęciowej osób starszych - recenzja?
Jakie książki będą pomocne w terapii zajęciowej osób starszych?
Pracując z osobami starszymi staram się nie pozostawiać przypadkowi tego, co wydarzy się danego dnia. Specyfika pracy z seniorami wskazuje na nieprzewidywalność warunków, ale warto mieć choćby zarys planu działania. Korzystam z wielu pomocy naukowych, kart pracy, scenariuszy, książek z terapii zajęciowej seniorów. Każda z książek do terapii zajęciowej zawiera zadania wspomagające pamięć, koordynację wzrokową, myślenie abstrakcyjne, zdolność liczenia. Obecnie nowością podczas zajęć terapeutycznych jest pakiet terapeutyczny zajęciowego dla osób 60+ autorstwa Małgorzaty Kospin. Jako magister andragogiki i wieloletni pracownik domu pomocy społecznej przez długi czas zabierała doświadczenia, którymi teraz dzieli się z czytelnikami na swoim portalu czas-seniora.pl. Na stronie portalu znajduje się również sklep internetowy, przez który można zakupić wyżej wspomniany pakiet terapeutyczny dla osób starszych.
Pakiet terapeuty zajęciowego – czyli książki do terapii zajęciowej dla osób starszych zawiera trzyczęściowy zestaw ćwiczeń dla seniorów, książeczkę, w której znajdziemy mnóstwo pomysłów na gry i zabawy w pracy z seniorami oraz zeszyt ćwiczeń na pamięć i koncentrację w łatwiejszej wersji zielonej. Do tego w pakiecie terapii zajęciowej dla seniorów znajdziecie cały zbiór antystresowych kolorowanek ze zwierzętami.
Jakie książki dla seniorów zawiera pakiet terapeuty zajęciowego?
1. "Ćwiczenia na pamięć i koncentrację" – część łatwa
Ćwiczenia te dzielą się na dwie części. Pierwsza to poprawianie po śladzie, powielanie wzorów, figur geometrycznych oraz liter. Druga część ćwiczeń, to zadania bardzo zróżnicowane, ale na przystępnym poziomie. W skład tych zadań wchodzi odczytywanie godziny z zegara, numerowanie dni tygodnia, czy wspomagane pytaniami sprawdzanie orientacji w czasie i miejscu.
Seniorom, z którymi pracuję na co dzień, bardzo podobały się ćwiczenia zawarte w tym zeszycie. Poprawianie liter i figur po śladzie, to świetne ćwiczenie na koordynację wzrokowo ruchową. Stosowałam je w pracy z osobami z niedowładem, parkinsonizmem oraz tymi zmagającymi się z chorobą Alzheimera. Druga część sprawdza się doskonale w pracy z osobami, u których zauważalne są problemy z orientacją w czasie i miejscu, lub u których niedomaga myślenie abstrakcyjne.
2. "Zeszyty ćwiczeń dla seniorów" – trzy części
Książki do terapii zajęciowej zawierające ćwiczenia, zadania, wykreślanki, skojarzenia, ćwiczenia matematyczne, językowe, ćwiczenia, które wymagają wyobraźni przestrzennej, oraz takie które sprawdzają wiedzę ogólną, jak np. dokańczanie przysłów czy dobieranie nazwy stolicy do nazwy państwa. To książki do terapii seniorów w zestawie. Zestaw jest w formacie A4, co ułatwia seniorom korzystanie z niego. Jeśli jednak dalej jest niewidoczny, to bardzo łatwo powiększa się zadania na ksero. Książki dla seniorów są czytelne i zrozumiałe. Urozmaicenie stopni trudności zadań pozwala na stosowanie ich w zróżnicowanej grupie lub podnoszenie stopnia trudności wraz z osiągnięciami podopiecznych. Świetnym rozwiązaniem są gotowe plansze do gry w państwa i miasta oraz do gry w kółko i krzyżyk, zawarte w zestawie.
3. "Terapia zajęciowa – gry i zabawy w pracy z seniorami"
Ta podręczna, niewielka książeczka do terapii zajęciowej osób starszych, to często ratunek w czasie nagłego załamania motywacji do pracy u naszych podopiecznych. Gry i zabawy umiejętnie dostosowane do grupy seniorów, którą przecież tak doskonale znamy, pozwalają na poprawę humoru, rozbudzenie wyobraźni, pobudzenie pamięci i przywołanie wspomnień. Podczas zabaw zawartych w książce terapii zajęciowej dla starszych , dowiemy się jakim owocem, zwierzęciem czy kwiatem chcieliby być nasi towarzysze, jak postrzegają innych uczestników, jakie pamiętają zabawy z okresu swojego dzieciństwa i jak bogate słownictwo chowa się w ich umysłach. Od teraz ta mała książeczka terapii zajęciowej seniorów zawsze będzie w zasięgu mojej ręki, nie mogę dać się zaskoczyć.
4. "Kolorowanka antystresowa dla dorosłych"
Kolorowanka to książka także dla terapii zajęciowej osób starszych. Zawiera ona zbiór wzorów przedstawiających zwierzęta. Rysunki są wyraźne i wypośrodkowane na kartce rozmiaru A4. Fakt, że nie zajmują one całej przestrzeni, otwiera możliwość utrudnienia zadania naszym uczestnikom terapii zajęciowej, osobom po 60 roku życia. Kiedy uczestnicy terapii zajęciowej kończą malować podany wzór, samodzielnie starają się uzupełnić tło, dorysowując drzewa, gałęzie, chmury, łąki lub lasy dookoła pokolorowanego wcześniej jelenia czy sarny. Zadanie to funkcjonuje u nas jako pewnego rodzaju nagroda, po wykonaniu szeregu ćwiczeń pamięciowych i pisemnych.
Co dają książki z terapii zajęciowej dla osób starszych zawarte w pakiecie terapeuty zajęciowego?
Po przepracowaniu wszystkich książek zawartych w pakiecie terapeuty zajęciowego dla seniorów z całkowitą pewnością mogę polecić go terapeutom pracującym zarówno z seniorami, jak i z podopiecznymi warsztatów terapii zajęciowych, czy świetlic terapeutycznych oraz wielu innych placówek. To naprawdę ciekawy i dobrze skonstruowany zestaw książek do terapii zajęciowej osób starszych. Serdecznie zachęcam również do odwiedzania portalu czas-seniora.pl, można znaleźć tam wiele ciekawych informacji dotyczących terapii zajęciowej, pracy z seniorami czy informacji dotyczących samych seniorów i ich zmagań z wiekiem.
Autor: Anita Osowska