JAK DOSTAĆ SIĘ DO DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ?
Jak dostać się do Domu Pomocy Społecznej?
Według danych w Polsce działają 873 Domy Pomocy Społecznej (DPS). Do każdego są kolejki chętnych, bo potrzebujących niestety wciąż przybywa.
Do DPS-u dostanie się ten, kto nie radzi sobie w codziennym życiu i z racji wieku, choroby lub niepełnosprawności wymaga całodobowego wsparcia.
Jakie dokumenty są potrzebne by dostać się do Domu Pomocy Społecznej?
Osoba, która jest zainteresowana miejscem w placówce, powinna złożyć pisemny wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym dla swojego miejsca pobytu lub zameldowania. W jej imieniu (i za jej zgodą) może to zrobić każdy, sąsiadka albo wnuczek itp.
Po złożeniu wniosku należy się spodziewać wizyty pracownika socjalnego, który zrobi tzw. Wywiad środowiskowy. Pracownik socjalny zbada jaka jest faktyczna sytuacja zdrowotna, materialna i życiowa osoby starszej. Wtedy zapadnie decyzja, czy przyznać jej miejsce w DPS-ie, czy też zapewnić usługi opiekuńcze np. w domu.
Potrzebne będą także takie dokumenty jak:
• pisemna zgoda na potrącanie opłaty za DPS;
• oświadczenie o wysokości dochodu osoby ubiegającej się o miejsce w DPS-ie, jej współmałżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), przedwstępnych (rodzice, dziadkowie) zobowiązanych do ponoszenia opłaty;
• zaświadczenie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DzU z 2012 r. poz. 400);
• Zaświadczenie lekarskie (od lekarza pierwszego kontaktu o stanie zdrowia pacjenta lekarza psychiatry jeżeli osoba jest leczona psychiatrycznie oraz psychologa w przypadku osób z upośledzeniem umysłowym).
• postanowienie sądu opiekuńczego zezwalające na skierowanie do DPS-u (w przypadku osób ubezwłasnowolnionych całkowicie oraz małoletnich).
Jeżeli ktoś ma orzeczenie sądu nakazujące przyznanie mu miejsca w DPS-ie, wtedy nie musi gromadzić wymienionych wyżej dokumentów. Pozostali mają na to do trzech miesięcy, licząc od wydania skierowania do DPS-u.
Ile się czeka?
Ośrodek pomocy społecznej ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. W szczególnie skomplikowanych sytuacjach ta procedura może potrwać nawet dwa razy dłużej. Zainteresowany zostaje powiadomiony, że jest na liście oczekujących na miejsce w konkretnym domu. Zdarza się, że miejsca w DPS-ie nie ma albo ktoś zwyczajnie nie może już dłużej czekać. Wtedy proponuje mu się inny dom w sąsiedniej dzielnicy lub mieście.
W trakcie oczekiwania na przyjęcie do DPS-u osobom samotnym wymagającym pomocy przysługuje usługa opiekuńcza z ośrodka pomocy społecznej.
Ile to kosztuje?
Bez względu na wysokość emerytury lub renty pensjonariusz płaci za miejsce 70 proc. swoich dochodów. Resztę powinna dopłacić rodzina. Chyba że jest uboga. Wtedy nie płaci.
Gdy podopieczny i jego rodzina (lub inne osoby chcące wnosić opłatę) nie są w stanie zebrać wymaganej kwoty, obowiązek ten przechodzi na gminę, w której mieszka starsza osoba. Samorząd dopłaca wtedy różnicę między średnim kosztem utrzymania w DPS-ie a tym, co wnosi podopieczny i jego bliscy.