Indywidualny Plan Wspierająco Aktywizujący
Podejście indywidualne
IPW to narzędzie stworzone do aktywizacji seniorów. Ma on pomagać nam jako pracownikom placówek pomocowych ale ma też pokazywać progres mieszkańca, jego zainteresowania, potrzeby, oczekiwania względem placówki. Aktywizacja mieszkańców w domach opieki nie jest łatwa. Zważywszy że mieszkańcy takich placówek często pochodzą z różnych środowisk, mają różne schorzenia, różną historię, różne wykształcenie czy pochodzenie, musimy pamiętać o podejściu indywidualnym do tych osób. Dlatego ważne jest by plany wsparcia były indywidualne. Biorąc pod uwagę tą różnorodność osób jakie przyjmowane są do domów pomocy, musimy zawsze w świeży sposób patrzeć na każdego mieszkańca. Powinniśmy unikać sytuacji kiedy do każdego podchodzimy w taki sam sposób, z każdym tak samo rozmawiamy czy tak samo prowadzimy zajęcia terapeutyczne. W naszych działaniach zawsze powinna być świadomość indywidualności. Wiadomo nie jest możliwe żeby z każdym indywidualnie pracować ale podejście indywidualne już mieć możemy. Do takiego indywidualnego podejścia bardzo was zachęcam. To tak jak w rodzinie każdy z jej członków mimo że podobny bo jest z tej samej rodziny, może mieć inne zainteresowania, inny temperament, inną osobowość.
W pierwszym punkcie zatem postawmy na indywidualność. Indywidualnie podejdźmy do każdej z osób. Próbując proponować każdej z nich zajęcia zgodne z zainteresowaniami, potrzebami i oczekiwaniami. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej z dnia 23.08.2012 roku mówi "Dom, niezależnie od typu, świadczy usługi: wspomagające, polegające na: umożliwieniu udziału w terapii zajęciowej, podnoszeniu sprawności i aktywizowaniu mieszkańców domu". Dlaczego pojawiły się takie zalecenia? Dlatego że głównym celem wszystkich działań na rzecz seniorów jest ich samodzielność i aktywizacja. Usamodzielnienie i aktywizacja przypisane są do indywidualnego podejścia.
Aktywny czyli inaczej czynny, w działaniu, nie stały. Bycie aktywnym daje rozwój, zmusza do zmian, rozwija, uczy, kształtuje. Aktywność, umożliwia leczenie wielu chorób, opóźnia procesy starzenia się, daje możliwość indywidualnego wyrażenia się.
Co daje planowanie?
Kolejnym niezmiernie ważnym elementem pracy z seniorami jest podejście planowe. Jedni twierdzą że planowane to strata czasu inni nie wyobrażają sobie bez niego życia. Te rozbieżności mogą wynikać z naszego podejścia do życia. Jednak pracując z osobami starszymi dobrze jest mieć wytyczne które poprowadzą nas przez kolejne kroki pracy z seniorem. Po to potrzebny nam jest plan. Plan daje spokój. Dzięki temu ze zaplanujemy nasze zajęcia nie musimy żyć w niepokoju nie musimy zastanawiać się ja te czy inne zajęcia będą wyglądać. Dzięki temu że je zaplanujemy możemy skupić się na tym co naprawdę ważne a nie zamartwiać się dniem jutrzejszym. Dzięki temu że planujemy możemy widzieć w którą stronę idziemy i czy w ogóle idziemy czy może jest tak że stoimy w miejscu. Nie jesteśmy w stanie tego zobaczyć jeśli nie mamy planu. Kiedy brak jest w naszym życiu planu bazujemy na przypuszczeniach i na tym co nam się wydaje. Kolejną zaletą planu jest to że możemy być regularni i systematyczni w naszych działaniach terapeutycznych. Dla przykładu zaplanowane posiłki wiemy ze odbywają się w danym terminie w danym miejscu. Czy wyobrażasz sobie sytuację kiedy tego planu by zabrakło przy posiłkach? Co by się stało? Oczywiście powstałby chaos. Jeśli mówimy że nie mamy czasu to najczęściej spowodowane to jest tym że nie mam planu. Jeśli nie mam planu czas jest płynny i przelatuje nam przez palce. I zanim się obejrzymy mija kolejny dzień, tydzień czy miesiąc.
Planując mam pewność tego że mam kierunek swoich działań, mam wytyczony szlak którym mam iść by osiągnąć jakiś cel.
Indywidualny Plan Wspierający
Zastanówmy się teraz na chwilę nad tym co oznacza wsparcie. Wsparcie to nie wyręczanie to nie robienie za kogoś. Wsparcie to podtrzymywanie, dawanie oparcia w sytuacjach trudnych czy kryzysowych, to udzielanie pomocy. Jednak nie jest to wyręczenie. Oparcie, podtrzymanie się to są założenia dobrego planu. Wsparcie tak jak sama nazwa wskazuje ma na celu jedynie w trudnościach dać nam poczucie bezpieczeństwa tego że się nie przewrócimy kiedy podwinie nam się noga. Takiego samego wsparcia powinniśmy udzielać osobom, z którymi pracujemy na co dzień. Tak by miały one poczucie bezpieczeństwa w codzienności.