CZYM SĄ MNEMOTECHNIKI?
Czym są mnemotechniki?
Czym są mnemotechniki?
Te proste techniki pamięciowe, niewątpliwie ułatwią Ci zapamiętywanie. Polegają one zazwyczaj na skojarzeniu nowej informacji z jakimś obrazem, słowem, zdaniem czy scenką.
Przykładowe techniki zapamiętywania to:
- Rzymski pokój– Metoda ta przydaje się przy zapamiętywaniu list np. zakupów. Polega na wybraniu w pokoju np. 10 miejsc i następnie połączeniu w wyobraźni tych przedmiotów z konkretnym miejscem w pokoju.
- Metoda łańcuchowa– podobnie jak wcześniejsza pomaga w zapamiętaniu szeregu różnych informacji, np. listy zakupów, spraw do załatwienia. Chodzi w niej o zbudowanie ciągu obrazów, które będą układały się w niezwykłą i barwną historię. Im historia będzie barwniejsza – tym łatwiej ją zapamiętać.
- Tworzenie mapy umysłu– twórcami tej metody są Tony i Barry Buzan. Technika ta jest w szczególności przydatna w przyspieszaniu nauki oraz powtarzaniu przyswojonego materiału. Celem „mind mapping’u” jest wykorzystanie synergicznej współpracy obu półkul mózgowych. W czasie tradycyjnego notowania używana jest tylko jedna (lewa) półkula mózgu. Chcąc podnieść efektywność nauki oraz zapamiętywania należy wykorzystać także prawą półkulę. Dzieje się to za pomocą użycia kolorów, rysunków, wyobraźni czy rytmu. Tworząc mapy warto używać rysunków oraz haseł, które powinny być kolorowe, przejrzyste i zawierać najważniejsze informacje.