CZY NASZA PAMIĘĆ POTRZEBUJE ĆWICZEŃ?
Czy nasza pamięć potrzebuje ćwiczeń?
Czy dla poprawy naszej pamięci pamiętamy o regularnym wypoczynku, zdrowej diecie i czy wykonujemy ćwiczenia, dzięki którym nasz mózg będzie funkcjonował lepiej?
Jakie są przyczyny zaburzeń związanych z zapamiętywaniem?
Po pierwsze musimy być świadomi tego, że problemy z pamięcią mogą dotykać nie tylko ludzi starszych, ale coraz częściej borykają się z tym problemem także ludzie młodzi. Powinniśmy uświadomić sobie wraz z końcem szkoły, w której chcąc nie chcąc nasz mózg był ćwiczony rezygnujemy z czytania książek, rozwiązywania zadań matematycznych i pobudzania naszej kreatywności. Taki mózg pozbawiony regularnych bodźców, które były do tej pory dla niego normą przestaje się rozwijać.
Jeśli pozbawieni jesteśmy wysiłku, który poprawia naszą pamięć sami powinniśmy się zmobilizować do pracy na jego rzecz. Jak to zrobić? Najprostsze metody to: czytanie książek, rozwiązywanie zagadek logicznych i krzyżówek oraz nauka nowych języków. Niezbędne dla dobrej pracy naszego mózgu jest także przebywanie na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna.
Suplementy w naszej diecie poprawiające pamięć.
Magnez, który można znaleźć w kakao, czekoladzie, kiwi, orzechach włoskich, słoneczniku. Żeń-szeń można go znaleźć w każdej aptece pod wieloma postaciami.
Orzechy i migdały. Zielona herbata. Szałwia.
Kwasy Omega-3. Znajdziemy je w tuńczyku, łososiu, sardynkach, makreli, dorszu, śledziu, a także – w mniejszych ilościach – w orzechach włoskich i brazylijskich