Czas wolny seniorów
Czas wolny dla osób starszych to tylko jeden z wielu problemów z jakimi muszą sobie radzić. Kolejne duże wyzwania jakie spotykają seniorów na emeryturze czy jeszcze podczas pracy zawodowej to: samotność, nudności wynikające z bycie samym w domu, zmiana pozycji jaką się pełniło w rodzinie, niezrozumienie często zepchnięcie na margines i choroby jakie naturalnie występują w wieku senioralnym. To tylko niektóre z trudności jakie senior może przeżywać. Jak zatem możemy mu pomóc? Skupmy się na pierwszym z elementów jakim jest czas wolny. Czas wolny na emeryturze to zjawisko naturalne. Jednak rzadko jesteśmy dobrze przygotowani do takiej ilości czasu wolnego. Mimo tego iż niemal całe życie zdarza nam się marzyć o czasie emerytury, kiedy już jesteśmy tam trudno poradzić sobie z nadmiarem czasu wolnego. Dobre przygotowanie do emerytury może powinno zapobiec występowaniu tego typu problemom. Zachowanie aktywności dopasowanej do swoich potrzeb i możliwości to niezmiernie ważny element przechodzenia na emeryturę. Niestety nie pomagają nam w tym istniejące w naszym społeczeństwie stereotypy osoby będącej na emeryturze. Najczęściej emeryt kojarzy się z kimś niedołężnym, schorowanym, samotnym, źle ubranym i poruszający się z trudem. Szybko możemy się przekonać o tym, że są to jedynie stereotypy gdy odwiedzimy jakikolwiek klub senior plus, senior wigor czy chociażby Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie dajmy zatem sobie wmówić że stereotypy dotyczące przechodzenia na emeryturę to prawda z jaką musimy się zgodzić. Czas wolny jest niezmiernie ważny w naszym życiu ale kiedy nie jest poukładany staje się czasem chaosu, czasem niezgody, czasem trudu którego wcale nie musimy przeżywać.
Emerytura i co dalej?
Dla większości z nas okres starości równoznaczny jest z okresem bierności, nie bycia aktywnym zawodowo, społecznie czy wykluczonym rodzinnie. Emerytura to także dla wielu czas bezczynności i zajmowania się swoim zdrowiem tam gdzie ono się pogarsza.
Emerytura dla coraz większej liczby osób starszych to czas nie jak by się mogło wydawać odpoczynku i niezmiernej ilości czasu wolnego a wytężonej pracy i realizowania swoich pasji. Przekonują o tym coraz bardziej media. W reklamie w filmie możemy zauważyć osoby starsze będące aktywne a swój czas wolny wypełniające podróżami, aktywnością fizyczną czy realizowaniem swoich zainteresowań. Coraz więcej seniorów pojawia się w programach rozrywkowych. Osoby starsze na każdym kroku udowadniają że potrafią śpiewać, szukać miłości czy przełamywać swoje bariery. Emerytura nie jest już jak dotychczas uważano końcem czegoś, lecz początkiem. Emerytura otwiera drzwi które były dotychczas zamknięte. Emerytura to już nie choroba a można powiedzieć najlepszy trening mentalny, fizyczny i duchowy. Emerytura jest źródłem radości, szczęścia i uśmiechu wielu emerytów. To oni seniorzy będący na emeryturze nadają kierunek naszej przyszłości, to od nich zależy nasze jutro jak na to jutro będziemy spoglądać i reagować. Jednak by móc osiągnąć takie zadowolenie i szczęście z tego że jest się osobą na emeryturze należy się do emerytury przygotować. Do emerytury w znaczeniu nauczenia się przeżywania czasu wolnego.
Dzisiejsza młodzież patrząc na seniorów bierze z nich przykład uczy się od nich aktywności, podejścia do życia, ułożenia niektórych spraw, wyciszenia, radości. Jak pokazują badania to kobiety lepiej radzą sobie z momentem przejścia na emeryturę od mężczyzn. To głównie panie, seniorki uczą nowe pokolenia dobrego modelu emeryta. To panie są bardziej odporne na stres jaki występuje przy przechodzeniu na emeryturę. Pamiętajmy że samo przejście na emeryturę stanowi wydarzenie które przez naukowców plasuje się w 10-tce tych najbardziej stresujących w ciągu życia.
Emerytura może stać się wybawieniem ale może stać się pasmem przykrości, trudności i chorób. Dla niektórych przejście na emeryturę staje się źródłem depresji, poczucia odrzucenia czy zepchnięcia na margines życia. To od seniorów i ich przygotowania do tego okresu zależy jak będą on przeżywać czas emerytury.
Jak dobrze wypełnić czas wolny?
Pierwsze co musimy zrobić z czasem wolnym to dokładnie ustalić jego zakres. Bo czy do czasu wolnego możemy wliczyć sprzątanie, przygotowywanie posiłków, zakupy, higienę itp. I tak i nie. Wszystko zależy od tego co my nazwiemy i określimy jako czas wolny. Pojęcie czasu wolnego może kojarzyć nam się z bezczynnością i biernością, o której była już mowa. Jednak należy doprecyzować czym czas wolny jest właśnie dla nas. Czy jest to wyjście do restauracji? Czy może czasem wolnym możemy nazwać nasze spotkania przed telewizorem? Kiedy już określimy czym jest dla nas czas wolny, należy zrobić jeszcze jeden krok. Należy policzyć. Policzyć fundusze jakimi dysponujemy, zastanowić się nad stanem zdrowia, pomyśleć o obowiązkach jakie na nas spadają po przejściu na emeryturę np. czy będziemy zajmować się wnukami, czy pracujemy jeszcze na niepełny etat, czy mamy jakieś inne obowiązki. Po tych przeliczeniach i analizach możemy dopiero określić jak możemy wykorzystać czas wolny.
Dla przykładu osoba będąca na emeryturze zawsze marzyła o tym żeby nauczyć się jazdy konnej. Jak już ustaliła ma czas wolny by temu zajęciu się poświęcić, ma także fundusze by zrealizować swoją pasję ale jak się okazuje nie ma zdrowia. Nie może wsiąść na konia gdyż jest np. po wymianie bioder. To nie przekreśla jej pasji ale należałoby się zastanowić czy może nie warto byłoby ją trochę zmodyfikować. Emeryt może w czasie wolnym zostać wolontariuszem który będzie pomagał w stadninie. Wszystkie elementy czasu wolnego należy wziąć pod uwagę.
Odpowiadając zatem na pytanie jak dobrze wypełnić czas wolny możemy śmiało powiedzieć że musi być on zaplanowany. Plan na naszą starość i także na czas wolny jest niezmiernie istotny. Czas wolny dobrze spędzony to czas który odpowiada na nasze potrzeby i czas który jest zaplanowany. Czas wolny dobrze wypełniony to czas pełen spełnienia, odwołania do naszych zainteresowań i pasji, to także czas odpowiadający na nasze pragnienia jakie nosiliśmy czasem całe życie.
Każdy doświadcza starości inaczej, każdy też starzeje się inaczej warto jest to sobie uświadomić by nie popełniać błędu wchodząc w czyjeś buty. Nie każdy emeryt musi skakać ze spadochronu, nie każdy musi pokonywać swoje słabości, nie każdy musi chodzić na naukę tańca czy uczyć się nowego języka. Musimy jako seniorzy odnaleźć swoją drogę, poznać siebie, zobaczyć co jest dla nas ważne by później móc rozwijać swoje zainteresowania nie czując przy tym niepotrzebnych napięć czy presji. To właśnie jest niezmiernie ważne by na przestrzeni swojego życia zrozumieć bardziej siebie i mieć dużą samoświadomość. Nasz wcześniejszy styl życia, indywidualne pasje i zainteresowania dochodzą do głosu w okresie starości. Wiadomo zawsze możemy się zmienić ale nie zawsze umiemy zmienić wszystko. Dobrze jest stopniowo, po kolei, systematycznie odkrywać siebie i swoje silne strony. A czas wolny, czas przejścia na emeryturę stać się może czasem wielkiej radości i zadowolenia z życia. Zatem nie musisz być jak inni nie musisz nawet być aktywny ale jedno co powinieneś zrobić to znać siebie.