Co jest ważne w pracy z seniorami?
Pierwsza i najważniejsza rzecz jaką musimy zrozumieć kiedy chcemy pracować z seniorami to nasza otwartość na to co może się zdarzyć. Jak zapewne wiesz w pracy z seniorami może się zdarzyć naprawdę wszystko. Nasza kreatywność w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, kryzysowych czy podbramkowych powinna być na bardzo wysokim poziomie. Kreatywność w pracy z seniorami jest nieoceniona, ponieważ wystąpić może tak wiele sytuacji, których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić i napisać scenariusza na nie wszystkie. Nasza kreatywność w pracy powinna być połączona z szybkością. W wielu przypadkach pracy z seniorami to czas decyduje o wielu kwestiach, chociażby zdrowotnych. Dlatego kreatywność połączona z szybkością wykonywania działań jest tak ważna. Działanie pod presją czasu i w sytuacjach których się nie spodziewamy być to niemalże chleb powszedni osoby pracującej z seniorem.
Rutyna w pracy z seniorami
Następnym ważnym elementem w pracy z seniorami jest rutyna. Nie lubimy się przyzwyczajać, nie lubimy powtarzać tego samego dzień w dzień. A jednak okazuje się, że bardzo pomocna jest nasza codzienna rutyna. Rutyna polegająca na porannej toalecie, picu kawy, robieniu sobie przerw w zajęciach, czy dbaniu o siebie. Dobrze jest wypracować sobie takie nawyki pomocne one są w organizacji dnia i wyznaczaniu kolejnych jego pór. Poranek z czasem seniora 9.30 na kanale Youtube Małgorzata Kospin, picie kawy z ciastkiem o 15 każdego dnia, oglądanie ulubionego serialu o 17.00 czy soboty dla siebie, które polegają na położeniu maski na twarz czy większej pielęgnacji swojej cery, to tylko przykłady tego jak możemy zorganizować i poukładać swoją codzienność. Budując rutynę budujemy tym samym pewność siebie, przewidywalność zajęć czy poczucie bezpieczeństwa. Nawyki i rutyny u naszych seniorów są istotne z jeszcze jednego względu dają one im substytut tego co towarzyszyło im całe życie czyli harmonogramu dnia, wypełnienie dnia obowiązkami i poczucie przydatności. Te elementy są bardzo ważne w starości pozwalają one poczuć się dobrze w codzienności. Pozwalają one także na to by móc myśleć o przyszłości. Osoby starsze chcą w swoich rozmowach powiedzieć o swoim planie dnia, chcą czuć że mają zajęcie, że nie muszą na siłę wymyślać sobie w jaki sposób zorganizować dzień. To poczucie przynależności wynikające z codziennych zajęć uspokaja ich i nadaje często sens temu by wstali z łóżka i cieszyli się swoją codziennością.
Te małe czy większe rytuały mogą sprawić coś jeszcze, mogą one przełożyć się na aktywność osoby starszej i na jej motywację. Kiedy wiem że mam więcej zrobić wtedy jestem bardziej zmotywowany i szybciej muszę wykonywać swoje zadania by ze wszystkim zdążyć na czas. Motywacja do tego by wstać, pościelić łóżko, posprzątać po sobie czy nawet ubrać się to często kroki które mogą przerosnąć osoby starsze żyjące w środowisku domowym. Dlatego tak istotne jest wprowadzanie planu dnia i dzielenia go za pomocą pewnych rutyn i nawyków na kolejne jego etapy.
Koncentracja na seniorze
Kolejny ważny element pracy z seniorami to bycie skoncentrowanym na seniorze. Oznacza to że powinniśmy mieć uszy i oczy szeroko otwarte. Jeśli zależy nam na tym by senior czuł się jak najlepiej w swoim otoczeniu powinniśmy go obserwować, słuchać i zauważać jego codzienne potrzeby, które mogą się zmieniać. Uwrażliwienie na zmiany może nam pomóc w dotarciu do seniora, może nam pomóc reorganizacji zajęć czy uzmysłowić talenty i zainteresowania osoby starszej.
Kiedy się koncentrujemy na czymkolwiek musimy poświęcić czas i zaangażowanie. Te dwa elementy mogą i powinny być dla nas wyznacznikami tego że osoba starsza może się zmieniać. Z czasem możemy dostrzegać pozytywne skutki prowadzonej przez nas terapii czy opieki nad seniorem. Zaangażowanie to element pomagający nam w dopasowaniu zmian i ich wdrożeniu do codzienności osoby starszej. Im bardziej my się będziemy angażować tym ciekawsze i bardziej pomocne możemy układać plany dnia. Tym samym ciekawsza może się stać codzienność osoby starszej i nasza osoby z nią pracującej.
Bycie skoncentrowanym na drugiej osobie wcale nie jest łatwe wymaga od nas i od tego kim jesteśmy dlatego tym bardziej powinniśmy się na tym pochylać i tym bardziej powinniśmy się tego uczyć. Rezygnacja z siebie a bycie z drugim i dla drugiego to wyzwanie, które nie każdej osobie się udaje. Jednak jest ono możliwe kiedy towarzyszy nam praca nad sobą i nieugiętość w działaniach.
Autor: Małgorzata Kospin