7 nawyków dobrej pamięci
Każdy z nas ma jakieś nawyki. Jedne zaliczamy do tych dobrych nawyków drugie do tych gorszych. Warto zadać sobie pytanie czy także jeśli chodzi o naszą pamięć mamy jakieś nawyki? Okazuje się, że jak najbardziej tak jak reszta naszego organizuj tak i nasza pamięć i nasz mózg przyzwyczaja się do pewnych zachowań i działań. Nasze codzienne zachowania wpływają na nasze nawyki nie tylko żywieniowe czy związane z chociażby planowaniem czasem, nasze nawyki mogą wpłynąć i wpływają na naszą pamięć. Dziś o siedmiu nawykach dobrej pamięci. Czyli o tym jak w sposób przemyślany pomóc naszemu zapamiętywaniu i wpłynąć na lepszą pamięć.
Ludzie z upływem lat skarżą się na gorszą pamięć. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się naszym nawykom by zobaczyć jak funkcjonujemy na co dzień i wykluczyć złe zachowania. Każdego dnia każdy z nas popełnia pewne błędy które często są nieuświadamiane a mają one negatywny wpływ na nasz mózg i pamięć. Czas-seniora przygotował dla was listę 7 nawyków dobrej pamięci, z którymi warto iść przez życie.
Lista nawyków dobrej pamięci
Czytając listę dobrych nawyków krok po kroku odpowiedź sobie na pytanie jakie są twoje nawyki dobrej pamięci. Co ty na co dzień robisz by twój mózg był w jak najlepszej formie.
1 nawyk dobrej pamięci – dieta
Mimo że słyszymy o tym dużo to i tak często zdarza się ze nasza dieta uboga jest w takie produkty jak: orzechy, ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, mięso, owoce bogate w witaminę C oraz potas. Spożywanie tych produktów w codzienności nie od święta spowoduje że twoja pamięć będzie lepsza. Jedzenie odpowiednich produktów to nawyk jaki możemy sobie wyrobić by nasze zapamiętywanie było lepsze a pamięć by nie zawodziła. Dzięki takiej diecie dostarczać będziemy składniki odżywcze tak bardzo potrzebne w dobrej pracy naszego mózgu.
2 nawyk dobrej pamięci – radzenie sobie ze stresem
Życie potrafi być stresujące, potrafi pędzić i nie zatrzymywać się ani na chwilę. Dlatego tak istotne dziś jest znalezienie odpowiednich metod radzenia sobie ze stresem. Stres pogarsza naszą pamięć gdyż hipokamp nie funkcjonuje tak jak powinien. Radzenie sobie ze stresem w życiu codziennym jest czymś co powinno sprawiać że będzie chciało nam się podejmować nowe wyzwania, będziemy aktywni i uśmiechnięci a jutro stanie się dla nas nowym wyzwaniem. Zastanów się jak ty radzisz sobie ze stresem?
3 nawyk dobrej pamięci – dobry sen
Każdy z nas śpi jeden lepiej drugi gorzej. Ale właśnie o to lepiej nam chodzi powinniśmy zadbać o dobry sen to zasada bardzo ważna w naszej pamięci. Kiedy śpimy płytko nie wypoczywamy nasz organizm regeneruje się tylko częściowo, jesteśmy zmęczeni i nie mamy tak świeżego spojrzenia jak powinniśmy mieć. Przeciętnie potrzebujemy od 7 do 8 godzin snu jednak to nie długość a jakość tego snu ma dla naszej pamięci największe znaczenie.
4 nawyk dobrej pamięci – aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna dotlenia organizm a co za tym idzie nasz mózg. Dzięki aktywności fizycznej możemy polepszyć jakość naszej pamięci a nasze szare komórki będą miały więcej „powietrza” dla siebie. Aktywność fizyczna nie musi od razu wiązać się z wymagającymi ćwiczeniami na siłowni. Może to być spacer czy jazda na rowerze która pobudzi nasz organizm do lepszego funkcjonowania.
5 nawyk dobrej pamięci - picie wody
Picie wody dla naszej pamięci to tak jak wlewanie benzyny do baku samochodu. Mózg składa się w 80% z wody dlatego niedobór tego płynu może spowodować zaniki pamięci i gorszą wydajność naszych szarych komórek. Odpowiednia ilość płynu w organizmie polepszy naszą pamięć i koncentrację, pobudzi metabolizm i spostrzegawczość. Picie wody to nawyk poprawiający pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, możliwość kojarzenia i wiele innych. Picie wody to nawyk którego można i trzeba się nauczyć.
6 nawyk dobrej pamięci – ćwiczenia na pamięć dla seniorów
Codzienne ćwiczenia pamięci to bardzo dobry nawyk. Ćwiczenia pamięci dostępne w naszym sklepie pozwolą pracować nad wieloma zdolnościami: słownymi, grafomotorycznymi, skojarzeniowymi, spostrzeganiem, koncentracją, treningiem całego mózgu a nie tylko jego części. Codzienne rozwiązanie Sudoku, Wykreślanki czy łamigłówki wpływa bardzo pozytywnie na pracę szarych komórek. Dzięki różnorodności ćwiczeń nasz mózg nie na możliwości się nudzić. Ciągłe pobudzanie do pracy, ciągła stymulacja mózgu to nawyk dobrej pamięci. Mimo tego że nie od razu możemy zauważyć efekty to jednak po czasie zobaczymy że nawyk ćwiczeń pamięciowych się opłaca i że pamiętamy więcej.
7 nawyk dobrej pamięci – dobry nastrój – uśmiech
Dobry nastrój nie tylko przydaje się w lepszej pamięci. Jest to także świetny nawyk dla wszystkich tych którzy nie mają zapału do pracy i brak im energii. Terapia śmiechem to nic innego jak poprawienie sobie nastroju przez oglądanie komedii, kabaretu czy stand up. Zwykły uśmiech do siebie w lustrze może zdziałać cuda. Codzienność i nawyk bycia dla siebie dobrym jest bardzo ważny. Nasza pamięć lubi gdy mamy dobry humor więcej wtedy jest w stanie zapamiętać i przyjąć. To tak jak gąbka która dzięki uśmiechowi powiększa się. Tak i nasze szare komórki dzięki dobremu nastrojowi mają więcej sił i chęci do pracy. Pamięć lubi dobry humor.
Jak pracować nad nawykami?
Kiedy możemy powiedzieć że to co robimy jest już nawykiem a kiedy nie? Okazuje się że żeby wypracować u siebie nawyk czyli czynność której nie musimy kontrolować a która pojawia się u nas niejako z automatu wystarczy 66 dni. Co za tym idzie to dwa miesiące pełnych powtórzeń danej czynności. Po tym czasie naukowcy przekonują że nasza czynność stanie się na tyle automatyczna że będziemy mogli przypisać ją do miana nawyku.
Niestety nasz mózg nie jest wstanie odróżnić dobrego nawyku od złego nawyku. Dlatego to my musimy mu pomóc i od świadomej decyzji przejść do nieświadomego nawyku który pomoże naszej pamięci.
Autor: Małgorzata Kospin
Podobne artykuły: